Kararınızı verdiniz ISO 17025 sistemini kurarak laboratuvarınızı akredite edeceksiniz. Mutlaka size her şeyi üstü kapalı anlatıp hiç bir şey anlamamanızı sağlayan 4-5 danışmanlık firması ile tanışmışsınızdır.
Daha önce kurumunuzda ISO 9001:2015, ISO 14001, OHSAS 18001, ISO 22000 gibi sistemlerden birini kurduysanız zorunlu prosedürleri, kalite kontrolleri, listeleri, planları ve formları büyük ölçüde planlayıp hazırlayabilirsiniz ancak daha önce karşılaşmadığınız konular hakkında hiç bir fikriniz yoktur ve olması da zaman alır. Danışmanlık firması size bir önceki firmasının dökümanlarını getirir, bunları kendinize göre uyarlayın deyiverir. Sonra içeride bir çalışan döküman revize etmeye çalışır.
Çalışanlardan gelen eğitim talebi veya sizin tüm laboratuvar çalışanları için planladığınız eğitimler de hüsranla sonuçlanabilir. Nice firmada olduğu gibi gittiğiniz eğitimlerde de eğitim veren kişiler sistemi kurmamış sadece teorik olarak iyi bilen, denetim yapan kişilerdir. Siz kafanızda uygulamaya döküp soru sorarsanız çok kitabik bir cevap alırsınız. Ben aldığım eğitimde bu işi öğrendim diyenler lütfen yorum bıraksınlar burdan paylaşalım.
ISO 17025 ‘ i nasıl başaracağız, en iyi kimden öğreniriz diye baktığımızda danışmanlık veren sirketlerin sitelerine bakalım bir çoğu robotik bir çok makale ile dolu. Yazı okuyunca sağlanan fayda sıfırın altında çünkü vakit kaybı.
ISO 17025’i nasıl kendim kurarım, yol haritamı nasıl çizerim, nasıl bir iş planı hazırlamalıyım gibi soruların cevabını bulabilmek için “google search” işe yaramaz.
Ölçüm belirsizliği ve validasyon konuları ise gerçekten üzerinde titizlikle çalışılması gereken, öğrenmesi zaman alan konular. Tübitak,Türkak, TSE gibi kuruluşlardan da eğitim alsanız 1 gün 2 gün içinde bu konuları çözebilmeniz gerçekten zor eğer bu konularla ilgili üniversite vb. Kuruluşlarda temel bir eğitiminiz yoksa. Bu konu da zengin bir eğitmenle karşılaştıysanız ne mutlu ama genelde eğitime katılanlar farklı sektörlerden oluyor. Eğitim sonunda çözülen örnek ise sadece 1 sektöre ait oluyor. Eğitmen sizin sektörünüz ile ilgili bilgi sahibi olmayabiliyor. Kendim yaşamadım ama duyduğum çok hikaye var.
Yeterlilik testleri, Laboratuvarlararası karşılaştırmalar bazı alanlarla kolay ulaşılabilir olsa da bazı alanlarda hiç yapılmıyor. Var elbet hepsinin bir çözümü var da yeni başlıyorsanız zorlanıyorsunuzdur.
Ama imkansız değil, en başta ilk önemli kural standardı iyi okumak ve kendi laboratuvarımızdaki sistemi ve süreçleri çok iyi analiz etmek.
Bu konuda yeni nesil koçluk sistemini başlatarak, üstü kapalı anlatılan konuları, hazır yapılıp sunulan ancak asla öğretilmeyen hesaplamaları, testleri ve en önemlisi de kurumları bu sistemlerle yaşamaya alıştırmayı hedeflemekteyim.
Vakit buldukça akreditasyon sürecinde yaşadıklarımı anlatmaya paylaşmaya çalışacağım ancak sizin de kafanızda akreditasyonla ilgili soru işaretleri var ise, bu yeni nesil koçluk tam da aradığınız şey ise sizlerle iletişime geçmekten onur duyarım.

info@ozlemyalcin.com.tr