BRC Sertifikası Neden Alınır?

Gelişen dünya ile birlikte ülkeler arası iletişim ve ulaşım daha kolay hale gelmiş bulunmaktadır. Bu sayede  ülkeler arası gıda ticareti günden güne artmaktadır. Gelişen dünyanın büyük getirilerinden biri de bilinçli tüketici oranının artmasıdır. Bilinçli tüketicinin artması ile kaliteli ve güvenli gıda ürünleri üretmenin önemini daha da arttırmaktadır. Tüketiciler işletmeleri yerinde ve anında gözlemleyemeyeceği için işletmeleri güvenli ve kaliteli gıda üretimlerini belgeler sayesinde kanıtlamaktadır.

BRC sertifikası objektif olan 3. bir kuruluş tarafından belgelendirildiği için tüketici ve perakendeciler için etkin bir değerlendirme olmaktadır.  İşletmenin kapasitesine veya büyüklüğünü göz önünde bulundurmayan bu standart tüm gıda üreticileri için oluşturulmuş bir standart olmaktadır. Standardı sağlamak için kuruluşların yönetim sistemlerinde 7 temel kriter bulunmak zorundadır. Bu kriterler; üst yönetimin taahhüdü, gıda güvenliği planı- HACCP, gıda güvenliği ve kalite yönetim sistemi, saha standartları, ürün kontrolü, proses kontrolü ve personel yönetimini kapsamaktadır. Bu sayede hem üreticiler hem de tedarikçiler için ortak bir ölçme ve değerlendirme kriterlerini içererek gıda perakendecileri ve tedarik zinciri arasındaki diğer aracıların değerlendirme yapmasına yardımcı olmaktadır.

BRC sertifikasının geçerlilik süresi alınan dereceye göre değişmektedir, BRC sertifakasında AA, A, B, C ve D olmak üzere 5 tane derecelendirme bulunmaktadır. B ve üzeri alınan derecelerde sertifikanın geçerliliği 1 yıl iken diğer derecelerde geçerlilik süresi 6 ay olmaktadır. En fazla 1 yıl geçerliliği olan BRC sertifikasının yenileme tetkikleri kuruluşun kontrolünü ve gelişmesine büyük katkı sağlamaktadır. Kalite sistemi ile ilgili diğer sertifikaların içeriğini kapsayan BRC sertifikasının farkı tetkik sürelerinin ve kontrollerinin daha sık yapılması olmaktadır.

BRC sertifikasına sahip yaklaşık 100 ülkede ortalama binlerce tedarikçi bulunmaktadır. Küresel gıda sektöründe yer edinmek isteyen işletmeler BRC sertifikasını alarak müşterilerine gıda güvenliği sistemini kanıtlamış olmaktadır. BRC sertifikası gıda güvenliğini sağlamasının yanı sıra aynı zamanda müşteri memnuniyetinin artmasını, atıkların ve red edilen ürünlerin sayısının azalmasını sağlamaktadır. Sertifika sahipleri kuruluşlar BRC logosunu basılı katologlarında ve web sitelerinde kullanabilmektedir. Logo kullanımı, işletmenin pazarlama gücünü arttırıcı etki sağlamaktadır.